0542 205 5046
Sosyal Medya Hesaplarımız

Mermer Cilalama Makinesi Tamiri

Mermer Cilalama Makinesi Tamiri

Sorun:

Halı yıkama zemin yıkama cilalama makinem çalışıyor hatta yatık pozisyonda fırçası dahi dönüyor ama yüke geldiği zaman yani halı yıkarken zemin temizlerken fırça veya ped tutucu disk dönmüyor.

Sebepleri:

A- Motor ile fırçanın takıldığı redüktöre bağlanmasını sağlayan motor milinde ki kama sıyırmış olabilir.

A 1 : Yeni bir kama edinerek (yeni kamayı herhangi bir motor tamircisi, motor satıcısı veya tornacılardan bulabilirsiniz) eskiyi değiştirin kama kanalı bozulmuşsa herhangi bir tornacıdan motor miline yeni bir kama kanalı açtırınız.

A 2: Kamanız veya kama kanalınız muhtemelen motor milindeki rulman içine su aldığı için bozulmu böylece motor veya redüktörde ki rulmanınız iş görmediğinden motorun gücü kamaya yansımış ve kamaya zarar vermiştir. Motor veya redüktörde ki rulmanı kontrol ediniz.

A 3: Kamanız veya kama kanalınız makine çok zorlandığı durumlarda da bozulabilir mesela makinenizle halı yıkıyorsunuz daha iyi yıkayacağını düşündüğünüz için makineye ekstra bir ağırlık ekliyorsunuz ve buda makinenizin zorlanmasına sebep olarak kama ya veya kanalına zarar verebiliyorsunuz.

B- Makineniz kayış sistemi ile fırçaya güç aktarıyorsa kayış gevşemiş veya kopmuş olabilir.

B 1 : Yeni bir Kayış edinerek (yeni kayışı eski kayışınızın üzerindeki numarayı herhangi bir kayış satan firmaya söylemeniz durumunda veya internette kayış numarasını aratmanız durumunda temin edebilirsiniz.)

B 2: Motor kayışınız muhtemelen motor milinde ki rulman içine su aldığı için bozulmuş böylece motor veya redüktördeki rulmanınız iş görmediğinden motorun gücü kayışa yansımış ve kayışa zarar vermiştir. Motor veya redüktördeki rulmanı kontrol ediniz.

B 3: Motor kayışınız makine çok zorlandığı durumlarda da bozulabilir mesela makinenizle halı yıkıyorsunuz daha iyi yıkayacağını düşündüğünüz için makineye ekstra bir ağırlık ekliyorsunuz ve buda makinenizin zorlanmasına sebep olarak kama ya veya kanalına zarar verebiliyorsunuz.

B 4: Halı yıkama makinelerinde tercihen kayışlı halı yıkama makinesi kullanmayın. Dişli redüktörlü halı yıkama makineleri daha sorunsuz çalışacaktır. Kayışlı makineler daha çok mermere cila atarken veya zemin yıkarken sessiz çalışması bakımından tercih edilirler.

C- İlk kalkış kondansatörleri arızalanmış olabilir.

Halı ve zemin yıkama cilalama makinalarında 2 tip kondansatör bulunur birisi motorun ilk kalkışını destekleyen motora ivme kazandıran kondansatör diğeri ise ilk kalkıştan sonra motorun sürekli dönmesini sağlayan daimi devre kondansatörüdür.

Bu sebeple muhtemelen elektrik motorunun yanında bulunan ilk kalkış kondansatörü arızalanmış olabilir. İlk kalkış kondansatörü genelde diğer kondansatöre göre daha kısa boylu ve numarası daha yüksek değerde olandır.

Tavsiyemiz ise en yakın bobinajcı veya elektrikçiye gidiniz ve kondansatörün üzerinde yazan mikrofarat derecesini numarasını söyleyin o numaraya en yakın numarayı alarak makinenize aynı şekilde takın ve sorunu ortadan kaldırın.

Hem fiyatları çok uygun olduğu için hem de daha emin olmanız için şayet kondansatörlerden biri arızalanmışsa her iki kondansatörü de aynı anda değiştirin.

Halı Yıkama, Zemin Yıkama ve Mermer Cilalama Makinelerinde Kondansatör Değişiminde Nelere Dikkat Edeceğiz?

Kondansatörler elektronların kutuplanarak elektriksel yükü elektrik alanın içerisinde depolayabilme özelliklerinden faydalanılarak, bir yalıtkan malzemenin iki metal tabaka arasına yerleştirilmesiyle oluşturulan temel elektrik ve elektronik devre elemanıdır.

Bu yüzden kondansatörlerin kablosuna artı ve eksi kutbuna aynı anda çıplak elle dokunursanız muhtemelen sizi zıplatacak boyutta bir elektrik çarpması yaşayabilirsiniz.

Ya yalıtkanlı eldiven kullanın yada kondansatörde ki artı eksi iki kabloyu birbirine sürterek ark yaptırın böylece içindeki elektriği deşarj etmiş olursunuz.

Halı Yıkama, Zemin Yıkama ve Mermer Cilalama Makinelerinde Kondansatörler Neden Bozulur?

– Titreşimli çalışan makinelerde kondansatörler zaman içinde bozulur. Bunu önlemek için kondansatörü süngere veya kauçuğa sararak yerine koyabilirsiniz.

– Sıvı temasında yani kondansatörlere su gelirse nemi çok olan bir ortamda makine çalışıyorsa kondansatörleriniz bozulabilir bunu da önlemenin en iyi yolu kondansatörünüzü koyduğunuz alanı mümkün olduğunca silikon vb maddelerle yalıtımını güçlendirin.

– Makine motorunuz alması gereken amperden daha küçük amperle çalışıyor veya tam tersi aşırı amper geliyorsa kondansatörleriniz bozulur. Mesela makineniz 220 volt ama makineye tesisattan gelen yaklaşık 180 volt makine yine çalışır ama düşük amper aldığından dolayı kondansatörünüze tüm yük biner ve bu arızayı yeniden yaşarsınız. Bu durumda aynı hat üzerinde ütü, fırın vs başka makine çalışıyorsa bunları kapattırabilirsiniz.

– Makine kablosu veya duvarda ki elektrik prizi içindeki kablo gevşemiş olabilir bu durumda da makine aşırı akım çekerek kondansatörü bozabilir.

– Makinede kullandığınız kablo veya uzatma kablonuz ezilmiş yıpranmış yırtılmış olabilir bu durumlarda da makine çok akım çeker ve kondansatöre zarar verir.

– Makine elektrik aksamına su girmişse nemlenmiş ise makine yüne aşırı akım çeker ve kondansatör bozulur.

– Makinede kullandığınız uzatma kablosu çok uzundur ya da makine orijinal kablosundan çok incedir. Bu durumda da makine ısınır çok akım çeker ve kondansatör zarar görür.Yasal Uyarı 
Bu web sitesi içeriğindeki yayıncı hakları korunmuştur. Bu web sitesinde yer almakta olan görüntülerin, grafiklerin, görsellerin, ses dosyalarının, metinlerin ve animasyonların yalnızca ekran üzerinde izlenmesi dışında saklanmasına, kopyalanmasına, değiştirilmesine ve çoğaltılmasına izin verilmemektedir.